SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 9341073
*
nr 934 1073
Bestickuppsättning
59 del. silver, Svensk Spets, K. Andersson, 1924, rostfria knivblad, bruttovikt: cirka 3020 g
Kondition: monomogram
Utrop:
8.000 kr
Såld:
4.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:22:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/12 01:16:56
1
4.400 kr
3/1 16:27:15
2
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andersson bestickuppsättning matbestick rostfria knivblad silver svensk spets ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38
-
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32
-
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:01
*
Bestickuppsättning
Kondition: monomogram
Läs mer om e-auktion
nr 934 1073
Bestickuppsättning
59 del. silver, Svensk Spets, K. Andersson, 1924, rostfria knivblad, bruttovikt: cirka 3020 g
Kondition: monomogram
Utrop: | 8.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/12 01:16:56 | 1 | 4.400 kr |
3/1 16:27:15 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andersson bestickuppsättning matbestick rostfria knivblad silver svensk spets ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38 -
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32 -
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:01